Orhan Gencebay hayatı eserleri
Orhan Gencebay hayatı eserleri
Bu yazı 25.479 kişi kez okundu.
7 Aralık 2011 22:21 tarihinde eklendi


orhan gencebay Orhan Gencebay hayatı eserleri4 Ağustos 1944 yılında Samsun’da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hoca’dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında Türk Müziği’ni ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı.

 

 

 

 

 

 

orhan gencebay – dilenci | izlesene.com

Samsun’daki ve İstanbul’daki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi ve icra heyetinde bulundu.

16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.

 

orhanveryearlypictureis2 Orhan Gencebay hayatı eserleri


orhan gencebay aşk pınarı | izlesene.com

20 ve 22 yaşlarında Ankara ve İstanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında İstanbul Radyo Evi’nde bir süre çalıştı ve ayrıldı.

orhanpictureearly7webek1 Orhan Gencebay hayatı eserleri 

 


1000’e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY, 400’e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.

90’a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve Show programları yaptı… Orhan GENCEBAY’a göre Türk Müziği’nin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. Türk Müziği’nin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.

Orhan GENCEBAY, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları “Arabesk” ismini verdiyse de Orhan GENCEBAY, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi. Orhan GENCEBAY’a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY’ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.

 


Orhan GENCEBAY’ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var. Orhan GENCEBAY’ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.

GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğu’da, Orta Asya’da, Avrupa’da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. GENCEBAY hakkında 20’ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY’la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.

Şu an Türkiye’de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.

 

sg196xmeyhanecisirdasimjv7 Orhan Gencebay hayatı eserleri
Emrin olur güzelim,
Boynum sana kıldan ince,
Ben gönlüne sığarım,
Emret sen gir deyince,
 

Emrin olur…..

Sonum olur kollarında başkasını görünce,
Ölürüm Ölürüm dayanamam sen beni terkedince,
Yaşarım yaşarım hayat güzel sevince sevince,

Emrin olur…..

Çok zengin bir kalbim var,
Ümitlerim sevdam var,
Dile benden ne dilersen,
Gönlüm onu arzular, (Emrindir her arzular)

Emrin olur…..

Sonum olur kollarında başkasını görünce,
Ölürüm Ölürüm dayanamam sen beni terkedince,
Yaşarım yaşarım hayat güzel sevince sevince,

[galleria]

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 2 Yorum Yapılmış

  • Uğur Aydınlı (16 Nisan 2012 saat: 06:08)

    Canlı bir tarih olan Orhan Gencebay’ı çok seviyor, saygı ve sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.Türk müziğine kazandırdığı yüzlerce eser ile yetiştirdiği yüzlerce müzisyen Orhan Gencebay’ı unutulmazlar arasına katmıştır.Orhan Gencebay ile biz sevenleri arasında bir gönül köprüsü var.

  • nac özdemir (02 Mayıs 2012 saat: 08:37)

    …sevgili ORHAN GENCEBAY yın arabsk konusundaki fikirleri çok hoşuma giiti.şöyleki.”.eğer klasik müziğede söz yazılmış olsaydı onlarada arabesk derdiniz.”.diyor bu çok önemli bir tespittir.arabeske arap müziği,kırsaldan gelenlerin sığınmış olduğu müzik, gibi tespitlerede kızmaktadır.

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2