Muazzez Ersoy biyografisi, resimleri, şarkıları ve bıraktığı izler
Muazzez Ersoy biyografisi, resimleri, şarkıları ve bıraktığı izler
Bu yazı 2.171 kişi kez okundu.
23 Ağustos 2012 19:35 tarihinde eklendiMuazzez Ersoy

dMuazzez Ersoy Muazzez Ersoy biyografisi, resimleri, şarkıları ve bıraktığı izler

 

Türk Müziği’nin “Nostalji Kraliçesi” ve “Devlet Sanatçısı” Muazzez Ersoy, 9 Ağustos 1958 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Gerçek adı Yıldız Levent olan hanımefendi sanatçı, çocukluk ve gençlik yıllarını Kasımpaşa’da geçirdi. Müzikle ilgilenmesinde en büyük etken, annesinin müziğe olan ilgi ve sevgisi oldu. Annesinin bu tutkusu sanatçıyı gençlik yıllarında etkisi altına aldı ve ortaokulu bitirdikten sonra öğrenimini müzik dersleri alarak sürdürmeye karar verdi. Bu yıllarda İrfan Özbakır ve Baki Duyarlar gibi değerli müzik hocalarından dersler aldı. Sanatçı, tezgahtarlık yaparak kazandığı birikimlerini müzik derslerine yatırdı. Bu arada 1974 yılında küçük yaşta evlendi ve iki yıl evli kaldı. Bu evlilikten Ender isminde bir oğlu oldu. Eşinden ayrıldıktan hemen sonra müzik dersleri almaya devam etti.

Muazzez Ersoy, ilk olarak 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda assolist olarak sahneye çıktı. Bu arada 1985 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu sınava katıldı ancak kazanamadı. Bu başarısızlık sonraki çalışmaları için itici bir güç oldu. 1989 yılında TRT Ankara Radyosu şeflerinden değerli üstat Cahit Ünyaylar’la çalışmaya başladı. Ersoy, 1990 yılında TRT’ye gönderdiği, yorumu kendine ait olan altı eserle denetimden geçti ve ekranlardan da dinleyicilerine seslenmeye başladı.

Muazzez Ersoy, ilk olarak “Seven Olmaz ki” adlı albümüyle dinleyicileriyle buluştu. Ardından ikinci albümü “Herşeyim Sensin”le tüm müzikseverlerin gözdesi oldu. Daha sonra Raks Müzik Yapım ile anlaşarak “Sizi Seviyorum” adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu albümde Selçuk Tekay ve Özkan Turgay gibi değerli ustalarla çalıştı.

 

Neşe Müzik Yapım’dan çıkardığı ikinci albümü “Sensizlik Bu” ile satış rekorları kıran Ersoy, bu çalışmadan itibaren müzikal çalışmalarını değerli üstat Ali İhsan Kısaç’la yürütmeye başladı. Müziğimizin “taçsız kraliçesi” Muazzez Ersoy, “Nostalji 1″ adlı albümüyle müzikseverlerin kalbinde yer etmiş nostaljik parçaları yeniden yorumlayarak bir ilke imza attı. Düzenlemelerini ünlü müzisyen Osman İşmen’in yaptığı albümde “Kalbimi Kıra Kıra”dan “Yemenim de Hâre Var”a, “Adını Anmayacağım”dan “Sevemedim Karagözlüm”e onaltı şaheser yer aldı. Türk Musikisi’ne adını kazımış Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak gibi üstatların yanında Orhan Gencebay, Suat Suna gibi yıldız sanatçıların eserlerini seslendirdi. Albüm tüm ülke çapında müthiş başarı kazanarak satış rekorları kırdı. “Nostalji 1″in kazandığı başarıyı takiben dinleyicilerinin beğenisine sunulan “Nostalji 2″ ve “Nostalji 3″ de müzikseverlerin gönlünü fethederek önceki albümlerin başarısını tekrarladı. “Aşkin Kanunu”, “Gözleri Aşka Gülen”, “Oyun Bitti”, “Zor Dostum Zor”, “Kıskanırım” gibi eserler yeniden tüm
müzikseverlerin diline düştü.

 

2z82cjr Muazzez Ersoy biyografisi, resimleri, şarkıları ve bıraktığı izler

Sanatçı kısa bir süre sonra “Nostalji 4″ ve “Nostalji 5″ albümlerini birarada hayranlarına sundu. Muazzez Ersoy, albümlerde yine sevilen türkü ve şarkıları yorumladı. CD ve kaset formatında yayınlanan albümlerin yanında, bir de hediye olarak “Nostalji 6″ albümü verildi. Böylece üç albümden oluşan bu kompilasyonla bir ilke daha imza atılmış oldu. Türkiye’de ilk defa bir sanatçının üç adet albümü bir paket halinde çıkmış oldu. “Nostalji 6″ albümünde Muazzez Ersoy, Klasik Türk Musikisi’nin yıllandıkça güzelleşen eserlerini yorumlayarak Şekip Ayhan Özışık, Ismail Dede Efendi, Veli Dede, Erol Sayan gibi musiki üstatlarına saygısını sunmuş oldu.

12 albümden oluşan “Nostalji” serisi müzikseverlerin büyük ilgisine mazhar olarak dokuzbuçuk milyonun üstünde bir tiraja ulaştı. Sanatçı bir çok altın ve platin plakla ödüllerindirildi. Bir çok kuruluş tarafından çalışmaları ödüllendirilen Muazzez Ersoy, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın önerisiyle Sayın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçılığı”yla ödüllendirildi.

Son yıllarda Nostalji çalışmalarına ara veren ve yeni şarkılardan oluşan “Senin İçin”, “Seni Seviyorum” albümleriyle bir kere divalığını kanıtladı!

 

Albümleri:

1 Gözlerime Bakta Söyle 2 Kim Arar 3 Kum Tanesi 4 Giden Yanacak 5 İkimiz Gibi 6 Nankör 7 Uzlaşalım 8 Haberin var mı 9 Felekten Bir Gece 10 Unutamazsın 11 Kim Arar (Enstrümantal)

1 Seni Seviyorum 2 Emanetim 3 Aşka Davet Olmaz 4 Gitmi Desem 5 Seni Terkediyorum 6 Nar Tanem 7 Allah Var 8 Şaşırma 9 Dert Bende Derman Sende 10 Çok Geç Olmadan 11 Rüyalarda Buluşuruz 12 Alışırım 13 Deymen Benim Gölüme 14 Deli Gibi Sevdim 15 Unutama Beni 16 Seni Seviyorum (Enstrümental)
Diğer MUAZZEZ ERSOY albümleri ;

HERŞEYİM SENSİN (KASET) MUAZZEZ ERSOY
MUAZZEZ ERSOY KLASİKLERİ 1-2 (CD) MUAZZEZ ERSOY
MUAZZEZ ERSOY KLASİKLERİ 1-2 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
NANKÖR (MUAZEZ ERSOY)-CD MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ – 7,8,9 (CD) MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ – 7,8,9 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ 10-11-12 (CD) MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ 10-11-12 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ 4-5-6 (CD) MUAZZEZ ERSOY
NOSTALJİ 4-5-6 (KASET) MUAZZEZ ERSOY
SEVEN OLMAZ Kİ (KASET) ( MUAZZEZ ERSOY ) MUAZZEZ ERSOY

Resimleri

 

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2