Mehmet Pekün, 70’lerden bir ses, biyografisi, resimleri
Mehmet Pekün, 70’lerden bir ses, biyografisi, resimleri
Bu yazı 1.995 kişi kez okundu.
29 Aralık 2011 23:19 tarihinde eklendiMehmet Pekün

 

mehmet pekün Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri

 

 

MEHMETPEKUN 45 Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri 40yillogo22 Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri 84 Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri 45’lik Plak (Kent/ stx 1115)
A Yüzü: Zor Dostum Zor (Ülkü Aker/ Mehmet Pekün)
B Yüzü: Kalbine Sor (Ülkü Aker/ Mehmet Pekün)vinyl rip 1 Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri Hey dergisi tarafından sesi Al Stewart ve Robin Gibb’e benzetilen Mehmet Pekün, 1976 yılında yayınlanan ilk 45’liğinde sözlerini kendisinin yazdığı Bak Bana ve Dinle Arkadaş adlı iki yabancı besteyi seslendirmişti. Fazla başarılı olamayan ve az sayıda satan bu ilk plaktan iki yıl sonra kaydettiği ikinci 45’liğinde ise Pekün, sözlerini Ülkü Aker’in yazdığı kendine ait iki besteye yer verdi. Sonuç; hem eleştirmenler nezdinde hem de tiraj açısından tam bir başarı… Hey dergisi; tam beş yıldız verdiği Zor Dostum Zor‘u “Haftanın, hatta ayın plağı olmaya aday bir 45’lik” olarak değerlendirdi.
mehmetpekun selda gepygepy ninoferrer tulintan Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri Can alıcı sözler, akıcı müzik, birinci sınıf vokal ve ilginç orkestrasyonla Pekün’ün iyi bir çıkış yapabileceğini düşünen Hey dergisi yazarları yanılmadılar ve Zor Dostum Zor 1978 yılının en çok satan plaklarından biri oldu. Aynı derginin listelerinde haftalarca 1 numarada kalmayı başaran plak yıl sonu geldiğinde de sahibinin yüzünü güldürdü. Mehmet Pekün 1978 Hey Oskarları anketinde Yılın Ümit Veren Şarkıcıları dalında Ayşe Mine’nin ardından ikinci sırada yer alırken, Zor Dostum Zor da Yılın 45’lik Plakları sıralamasında yedinci oldu.
Sayfa 04 liste Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri Mehmet Pekün 1980 yılında Zor Dostum Zor‘a cevaben yazdığı Sabret Dostum şarkısıyla aynı adı taşıyan ilk LP’sini yayınladıktan sonra bir süre suskun kaldı. 80’li yıllarıın ortalarına doğru, o günlerde her yanı kaplamış olan Taverna akımına uyarak piyanosunun başına geçen Pekün arabeskle yoğrulmuş bir tarzla geri döndü.
MEHMETPEKUN plak Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri Sanatçı, Taverna ve Arabesk arasında gelip giden iki LP ve birkaç kasetin ardından 80’li yılların sonlarında tekrar sessizliğe gömüldü.

 

artworks 000015034425 viat8y crop Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri MEHMET PEKUN Dinle Arkadas KAPAKLI POP 45 CIL  6788576 0 Mehmet Pekün, 70lerden bir ses, biyografisi, resimleri

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2