Dünyanın çeşitli ülkelerinde İnternette neleri yapmak suç sayılıyor?
Dünyanın çeşitli ülkelerinde İnternette neleri yapmak suç sayılıyor?
Bu yazı 479 kişi kez okundu.
11 Temmuz 2012 19:13 tarihinde eklendiİnternette neleri yapmak suç sayılıyor?

Kopyas%C4%B1 BilisimSuclari 300x193 Dünyanın çeşitli ülkelerinde İnternette neleri yapmak suç sayılıyor?

Bilgisayarınızla her gün yaptığınız bu 6 şey, bazen insanları hapse kadar götürebiliyor.

Dünyanın farklı bölgelerindeki ülkeler, son teknolojileri engelleyerek vatandaşlarının fikirlerini internette paylaşmasının önüne geçmek isteyebiliyorlar. Bir çoğumuz, internetteki özgür hayatımızın değerinin aslında çok da farkında değiliz; ancak bu özgürlüğü hayal edenlerin sayısı hiç de az değil. İşte bazı ülkelerde işlemeniz halinde hapse düşebileceğiniz 6 bilgisayar suçu.

Skype ve çevrimiçi sesli sohbet

Etiyopya’da bir kanun taslağı, Skype ve VoIP hizmetlerini yasadışı hale getirmeyi amaçlıyor. Kanun, temel olarak şirketlerin kendi VoIP hizmetlerini sağlamalarına engel olmaya çalışsa da, kanunda yer alan bir satır, Skype ile internetten arama yapmak, bir ülke vatandaşının 3 sene hapis ile cezanlandırılmasını sağlayabilir.

Dahası, ülkede 2002′de onaylanan bir yasaya göre internet yoluyla sesli iletişim ve faks hizmetlerini kullanmak yasaklanmış bulunuyor.

Blog yazarlığı ve e-posta iletme

Bazı otoriter yönetimler, hoşlarına gitmeyen her tür konuşmayı bastırmak isteyebiliyorlar. Örneğin 2005′deki Human Rights Watch raporuna göre Suriye hükümeti, vatandaşlarını fikirlerini çevrimiçi olarak paylaşmaktan alıkoymuştu. Bununla da kalmayan hükümet, politik şakaları e-posta ile iletmeyi de yasaklamıştı.

Yorum yapmak ve isimsiz dolaşmak

Suriye, Human Rights Watch’ın 2007 raporuna göre hükümet hakkında görüş bildiren iki kişiyi hücre hapsine almıştı. Bunun yanında yetkililerin hoşuna gitmeyen yorumlar yapan birkaç kişi de 2 sene hapse mahkum olmuştu.

Krala veya dine saygısızlık yapmak

Bazı ülkelerde insanlar, yönetimi eleştirmekten öte, sadece kralı veya dini eleştirmekten nedeniyle bile tutuklanabiliyorlar. Tayland’daki bir Amerikan vatandaşıo, “monarşiye saldıran” bir makaleyi tercüme ederek blog’unda yayınladığı için tutuklanmıştı. Tayland’daki kanunlar, monarşiye hakaret etmeyi 15 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırabiliyor. Endonezya’da ise bir adam, Facebook’da “Tanrı yoktur” diye bir paylaşımda bulunduğu için 2.5 sene hapse mahkum olmuştu.

Çevrimiçi kumar

Çevrimiçi kumar oyunları, birçok ülkede yasal da olsa örneğin ABD’de yasal değil. Amerikan hükümeti, şimdiye kadar sadece kumar sitesi işletenleri tutukladı. FBI ise herkese açık olarak yaptığı uyarıda, Facebook’ta ofis çapında kumar oyunu sunmanın tutuklanmayla sonuçlanabileceğini söylemişti.

Dosya paylaşımı

Dosya paylaşımı suçlamaları genellikle hukuk mahkemelerinde çözülüyor ve tutuklanma ile sonuçlanmıyor. Bazı ülkelerde ise dosya paylaşımını kişisel amaçlarla kullanmak, tamamen yasal durumda. Örneğin Hollanda’da dosyaları kişisel kullanım için indirmek yasalara uygun olarak değerlendiriliyor.

 

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2