Demirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti
Demirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti
Bu yazı 8.106 kişi kez okundu.
31 Mayıs 2012 19:13 tarihinde eklendiDemirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti

Demirhindinin Yararları
Demirhindi Bitkisinin Faydaları
Demirhindi Hinthurması Ağacı ve Faydaları

demirhindi Demirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti

Demirhindi, (Tamarindus indica), baklagiller (Fabaceae) familyasından Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri bütün tropikal ülkelerde, özelliklede Hindistan ve Mısır’da yetiştirilen ağaç türüdür.

Demirhindi bitkisinin boyu 25 metre kadardır. Meyvesinden şerbet yapılır. Sıcak ülkelerde yetişir. Çiçekleri sarı kırmızı salkımlar halindedir. Meyvesi koyu kırmızımtırak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhoş lezzetli, macuna benzeyen öz kısmı kullanılır. İçeriğinde ekşi maddeler, nişasta ve şeker vardır.

Demirhindi Faydası:

* En büyük özelliği ishal yapıcı olmasıdır, bağır*sakları temizleyerek kabızlığı giderir.
* Susuzluğu giderir.
* Yaz günlerinde serinlik ve ferahlık verir.
* Ateşli hastalıklara şifadır.
* Kusturucu özelliği vardır
* İltihaplı hastalıkları geçirir.
* Mideyi kuvvetlendirir.

 

demir. Demirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti

 

Hindistan ve tropikal bölgelerde yetisen, yayık dallı boyu 20-25 metreye ulaşan sıcak iklim ağacıdır. Anayurdunun Habeşistan olduğu tahmin edilmekte ise de bugün bütün tropikal bölgelerde yetişmektedir.

Çiçek açtığı zaman çok güzel bir görünümü olduğundan yetiştiği bölgelerde, yol kenarlarına park ve bahçelere dikilir. Çiçekleri sarı veya kırmızı renkte olup, dalların ucunda salkım şeklinde bulunurlar. Meyveleri 20 cm civarında, kahverengi, çok tohumlu olup, olgunlaşınca açılmazlar. Gövde kısmı tahta işleri ve oymacılıkta kullanılır.

Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney bölgelerde yetisir.

Kullanıldığı yerler: Yaprakları kaynatılarak elde edilen suyu solucan düşürmede ilâç olarak kullanılır. Meyvelerinden ise ilâç yapımında istifâde edilir. Meyvenin bileşiminde elma asidi, sitrik asit, asetik asit, şeker ve pektin bulunur. Tibbî kullanılmasının dışında şeker ve tatlıcılıkta ve vücuda serinlik ve rahatlık verdiği için şerbet olarak kullanılır. Ayrıca, susuzluğu giderici, ve müshil etkisi olduğu da bilinmektedir.

 

Demirhindi Şerbeti

demirhindi serbeti Demirhindi nedir Faydaları nelerdir, demirhindi şerbeti


Kullanılan Malzemeler:

  • 150 gr. Demirhindi
  • Bal ya da Şeker
  • Karanfil (istediğe bağlı)
  • Tarçın (isteğe bağlı)
  • Zencefil (isteğe bağlı)
Yapım Şekli :
Osmanlı saraylarında da özellikle yazın devamlı tüketilen enfes şerbet çeşitlerinden sadece biri.
Aktardan alacağınız demirhindiyi Bir tulbente koyun. (Çay konulan paket kağıtlarada konabilir.) Bir tencereye kaynar suyun ortasına koyun kaynatın. Kaynamış olan demirhindiyi süzerek elde edilen sıvıyı başka bir kaba alın.
Kaba alınan demirhindi suyuna yaklaşık tatlı oluşuna göre istediğiniz kadar bal (ya da yarım kg-ya da 1 kg. toz şekeri) katarak 1-2 dakika kadar daha kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereyi ateşten alarak bir miktar soğumaya bırakın. Yeteri miktarda soğuduktan sonra tekrar bir bezden süzün. Elde edeceğiniz şerbeti şişelere doldurarak buzdolabına koyarak soğuk olarak servis yapabilirsiniz. İçinde hiçbir katkı maddesi yok, doğal olarak yapacağınız şerbetin faydalı olacağına inanıyorum.
Not: Osmanlı zamanında yapılan şerbetin ana maddesi köklerden oluşmaktadır. Tarçın, zencefil, karanfil dahil ismini sayamadığımız 41 çeşit kökten oluşmaktadır. (İsterseniz bu köklerin tamamını bir paket halinde Mısır Çarşısı’ndan satın alabilirsiniz.) Şerbetin tatlandırılması için (Kars Kağızman yöresinden) kara kovan balı kullanılmaktadır. Kökler iyice kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen şerbete bal ilave edilir ve bir süre daha kaynatıldıktan sonra soğuk olarak servis yapılır.

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2