Çarkıfelek nedir?
Çarkıfelek nedir?
Bu yazı 13.927 kişi kez okundu.
1 Mayıs 2012 07:59 tarihinde eklendiÇarkıfelek -ği


400pxwheeloffortuneinen Çarkıfelek nedir?
isim (ça’rkıfelek) Farsça çar¬ + Arapça felek
1 .
Yakıldığında dönerek kıvılcım saçan donanma fişeği.
2 .
Bir tür talih oyunu.
3 .
(mecaz) Talih, kader.
4 .
(bitki bilimi) Çarkıfelekgillerden, güzel, büyük, parlak kırmızı çiçekleri olan, duvar kenarlarına ve kameriyeler çevresine ekilen tırmanıcı bir süs bitkisi, fırıldak çiçeği, saat çiçeği (Passiflora caerulea).

%C3%A7ark%C4%B1 felek 300x250 Çarkıfelek nedir?

Çarkıfelek hayvan mıdır, Çarkı felek bitki midir Çarkıfelek nedir, Çarkıfelek kelime anlamı nedir,Çarkıfelek canlı bir hayvan mıdır

Çarkıfelek hepimizin bildiği gibi yuvarlak içinde ödül bulunan çark olarak kullanırız.Ama bu esas manasıyla yarışma aleti değildir. Çarkıfelek canlı bir bitkidir ama hayvan dğildir.Çarkıfelek kelimesinin 5 anlamı vardır
1- Çarkıfeklek yakıldığında dönerek kıvılcım saçan donanma fişeği anlamındadır
2 . Bir tür talih oyunu.
3 . (mecaz) Talih, kader.
4 . (bitki bilimi) Çarkıfelekgillerden, güzel, büyük, parlak kırmızı çiçekleri olan, duvar kenarlarına ve kameriyeler çevresine ekilen tırmanıcı bir süs bitkisi, fırıldak çiçeği, saat çiçeği (Passiflora caerulea).
5- El sanatlarında ve mimarîde çok kullanılan ve aynı yönde kıvrılmış eğrilerden oluşan yuvarlak bir motif. Motif merkezden çevreye genişleyerek, açılır. Fırıldağı andıran bir görünümü vardır. Çarkıfeleğin çeşitli türleri olmakla birlikte genellikle ortadaki bir çiçeğin çevresinde aynı yönde kıvrılmış tek sayıdaki dallar üzerindeki çiçek, tomurcuk ve yapraklardan oluşur.

 

 

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2