Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı
Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı
Bu yazı 1.882 kişi kez okundu.
16 Aralık 2011 22:18 tarihinde eklendiFahrettin Aslan

GazinoShow 300x210 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

1932 yılında doğup büyüdüğü Erzurum'un İspir ilçesinden, 9 yaşında İstanbul'a göç etti Fahrettin Aslan. Maddi yokluk içinde geçen çocukluk yıllarının ardından, 14 yaşında bir gazinoda komilik yapmaya başladı; aynı yıl 'Cumhuriyet Pavyonu'nda şefliğe yükseldi. 9 yıl boyunca da aynı mekânda çalıştı. O zaman İstanbul'daki en gözde ve tek gazinoydu burası… Rum patronu ile baba-oğul ilişkisi kurmuştu. 1955 yılında Cumhuriyet Gazinosu yıkıldı ve Tepebaşı Gazinosu açıldı. Aslan, patronunu yine yalnız bırakmadı.

ORTAKLIK HEDİYE EDİLDİ

Ertesi yıl patronu, Aslan'a Taşlık Gazinosu'nda ortaklık hediye etti. Fahrettin Aslan, çok disiplinli ve çok çalışkandı. Bu mekânda Emin Yeyman'la birlikte 15 yıl süren bir ortaklık yaşadı. Ardından tek başına patron oldu. 1960'da Maksim Gazinosu'nu açtı ve 45 yıl boyunca onu herkes 'Gazinocular Kralı' olarak tanıdı.

20 YAŞINDA EVLENDİ

Hayatında öncelik hep işindeydi. Aynı zamanda da çok çapkındı! 20 yaşında Necla Berktan ile hayatını birleştirdi. Necla Hanım'ın ilk evliliğinden olan Atilla'yı da kendi nüfusuna aldı. 1953 yılında en büyük oğlu Sacit Aslan dünyaya geldi, 6 yıl sonra da ikinci oğlu Selçuk… Necla Hanım ile evliliği 1962'de bitti. O yıllarda, İnci Birol ile birlikte olmaya başladı.İnci Birol'la 9 yıl birlikte oldu.Bu birlikteliğinden Esra Aslan ve Esin Aslan ismini verdiği ikizleri dünyaya geldi. Onları da nüfusuna almakta tereddüt etmedi Fahrettin Aslan… Bu ilişkiden sonra Behiye Aksoy ile nikah masasına oturdu. Behiye Aksoy ile 4 yıl evli kaldı ama Aksoy ile evliliğinden çocuğu olmadı. Ardından 70'li yılların sonunda Arzu Aslan ile evlendi. Arzu Aslan'ın önceki eşi Ercüment Özdoyuran'dan olan çocukları Nazlı Khoury ve İsmail Özdoyuran'ı ise kendi evlatlarından ayırt etmedi. Arzu Aslan ile evliliğinden doğan ve Fahri Bey'in Mehmet Aslan adinda bir cocugu daha 1980 yılında dünyaya geldi. Kral, ölene kadar da Arzu Aslan ile birlikteydi.1997 yılında Esin Aslan Elis Aslan Frassetti adinda dunya tatlisi bir kiz cocugu dunyaya getirdi.Esra Aslan ise 2003 yılında Armagan Aslan'ı dunyaya getirdi.

GAZİNO DENİNCE MAKSİM

1950-1980 arasındaki dönem, gazinolar ve sanatçılar için altın yıllardı. Bu döneme de hiç kuşkusuz Fahrettin Aslan damgasını vurdu! Gösterişli dekorları, kusursuz hizmeti, güler yüzlü çalışanlarıyla dikkat çeken gazinolar, televizyonun adının bile anılmadığı dönemlerde, pek çok ünlü sanatçıyı halkla buluşturuyordu. Emin Yeyman ile ortak olarak başladığı işletmeciliği, daha sonra tek başına devam ettiren 'Gazinocular Kralı' Fahrettin Aslan, sonradan devleşecek pek çok ismi sahneye ilk lanse eden kişiydi! 1960 yılında 'Taksim Sineması'nın bitişiğinde açılan ve sanatçılarını devleştiren Maksim de, yıllar boyu, gazino denince ilk akla gelen mekân oldu.

ZEKİ MÜREN'İN KEŞFİ

Türk müziği icra eden assolist kadrosu ve popüler müzik tarzlarında okuyan alt kadro, kendilerini izlemeye gelen misafirlere en güzel eğlenceyi sunmaktaydılar burada. Olayın kulis boyutunda ise türlü sıra ve şarkı kavgaları ile kaprisler, çiçekler içinden çıktığı iddia edilen mücevherler, basında sıkça konu edilmekteydi… Kuşkusuz, bu devrin en sevilen isimlerinden biri Zeki Müren'di! Maksim'de, 8 sene boyunca yılın 7 ayı assolist olarak çalıştı 'sanat güneşi'.

SÜKSESİ BÜYÜKTÜ

Tşeklinde podyum ve eko tertibatını sahnelere getiren Zeki Müren, hazırlattığı gösterişli dekorlarıyla da büyük sükse yapmaktaydı. Sahneye kâh salıncağa binerek çıkıyor, kâh eski bir Romalı gibi giyinip uygun bir dekorla izleyicileri selamlıyordu. Gazete ve mecmuaların kendisinden 'sesinde Boğaziçi yaşanan sanatkâr' diye bahsettiği Behiye Aksoy da Maksim'in yıldızlaştırdığı isimlerdendi.

 

8be487bc Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

f90c5f39 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

8cf1eb44 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

8e87dd10 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

fe76e471 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

b185d39a Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

4dff9640 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

6af26edf Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

84beb094 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

aba595e6 Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

b8e8c62a Birzamanlar, Gazino diye bir eğlence türü vardı

 

Zaman Tüneli:

Yazar
Ayhan ARI
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Kategoriler
Sponsor
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. Vakti Zamanında
Webmaster EchoV2